یانور

یانور
پیام های کوتاه
طبقه بندی موضوعی
محبوب ترین مطالب
آخرین نظرات
 • ۱۱ فروردين ۹۵، ۲۳:۴۰ - محمد حسین تیرآور
  سلام رفیق

ضرب‌الاجلی تا ۱۰ تیر

شنبه, ۶ تیر ۱۳۹۴، ۰۷:۳۶ ب.ظ

 «خبرگزاری دانشجو»، محمد خلجی*درحالی که کمتر از یک هفته تا فرا رسیدن ضرب الاجل ۱۰ تیرماه زمان باقی مانده است ، فضای حاکم بر مذاکرات هسته ای همچنان مبهم و در مواردی پیچیده ارزیابی شده است . برخی منابع در رسانه های خارجی از تمدید مذاکرات هسته ای در تاریخ دهم تیرماه خبر داده اند و معتقدند در این دور از مذاکرات هم اتفاق مهمی نخواهد افتاد و برخی دیگر از رسانه ها هم دست یابی به توافق نهایی در این روز را ممکن و از این رو ابراز امیدواری و خوش حالی کرده اند. اما مذاکراتی که در طول این ۲ سال انواع نگاه ها را به سوی خود جلب کرده بود و به نوعی می‌توان از آن به عنوان مهمترین تیترهای روزنامه های مخالف و موافق در مدت این ۲ سال اشاره کرد . مذاکراتی که با وجود رسیدن به ایستگاه نهایی همچنان مخالفتها و موافقتهای صاحب نظران را درپی دارد و به نوعی نه تنها تب آن هنوز فروکش نکرده ، بلکه بر شدت و  حدت حساسیت آن افزوده نیز شده است.


قطعا یکی از اهداف دولت درپافشاری نامتعارف در موضوع توافق هسته ای و رفع تحریمها دراین مدت را کسب یک پیروزی بزرگ برای افزایش توان اجتماعی خود بانیت فتح کرسی های مجلس بعدی به سود خود نام بردکه دراین صورت راه برای پیشبرد اهداف دولت اعتدال هموارتر خواهد شد.


توافقی که به نوعی آینده و حیات دولت را رقم خواهد زد ، دولتی که از همان ابتدا تمام نگاهش را معطوف کرد به سیاست خارجی و راه حل تمام مشکلات داخل کشور حتی مشکل آب خوردن مردم را پیوست می داد به موفقیت در مسائل سیاست خارجه و هسته ای .با این حال این چند سال پرفراز و نشیب هسته ای به نحوی هدایت شد که حال بازهم نگاهها و امیدهایشان به ۱۰ تیراست ، ۲ سالی که با حسن خلق و خوش بینی به طرف مقابل یا همان آمریکایی ها که به قول شهید بهشتی : اگر نان و پنیر بخوریم حاضر نیستم با آمریکا کنار بیاییم به همان آمریکایی که امام روح ا... فرمود اگر آمریکا اسلام هم بیاورد باور نخواهیم کرد همراه بود تا جاییکه او را با هوش و مودب خواندیم واین بارهم آمریکا بود که نشان داد او همان آمریکای ۳۶ سال پیش است و او گستاخی را تا جایی پیش برد که انواع توهین ها ، تهدیدها و تحقیرها را نسبت ملت غیرت مند ایران روانه کرد و نشان دادند که به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست .

 

بانزدیک شدن قطارهسته ای به ایستگاه پیایانی چین و روسها امیدی رادربین کاروان تیم مذاکره کننده تراویده است، اما باتوجه به اظهارات اخیر معاون وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص روندمتن نهایی به موانعی اشاره شد که درمسیر باقی مانده است .


در مجموع می توان گفت روحانی و دولتش بحث انرژی هسته ای در مذاکرات را نقطه عطفی می داند تا به وسیله آن به عنوان برگ برندهای برای تغییر مناسبات سیاسی و جلب کردن نظر مردم به سود خود مصادره به مطلوب کند . دولت یازدهم تصور می کند در صورت برنده شدن در این مصاف دیپلماسی ولو به هرقیمت میتواند در واقع به لحاظ سیاسی برگ برنده و سرمایهای هم برای خود و هم برای رسیدن به کرسی های مجلس فراهم کند و این با کمی تامل ورجوع به فعالیتهای دولت در طی این ۲ سال قابل فهم است این درحالی است که با صحه گذاشتن نظریه پردازان سیاسی به این مورد آنها رسیدن به توافق را برای روحانی بسیار حیاتی و استراتژیک می‌خوانند به طوری که بیش از هر چیز و هدف دیگر پیروزی دراین مذاکرات را برای دولت مهم تلقی میکنند.


بااین حال دولت روحانی مجبور است برای خشنود نگه داشتن توده مردم از شرایط آینده و حال جامعه یک فضای مطلوب و مناسب و تخیلی ترسیم کند تا بدین ترتیب هم از حمایت این گروه بهره مند شود و هم به وسیله آنان تا حدوی از بروز نارضایتی ها و انتقادها جلوگیری کند .


کوتاه سخن اینکه دولت با نزدیک شدن به موعد مقرر برای حصول توافق نهایی به تنها برگ برنده و خود از دل مذاکرات فکر می کند تا بدین صورت شرایط ویژه ای برای حیات دولت خویش رقم بزند. یاحق!

نظرات (۳)

 • بنده ی خدا
 • خدا کنه توافق بشه ما که از بدبختی داریم میمیریم......مردم اونقد ندار شدن که به هیچی رحم نمیکنن......فقر باعث فراموشی از یاد خدا و دین میشه.....امیدواریم هنوز
  ضمن عرض ادب و احترام
  عرایضم را با کلامی از امام خمینی(ره) آغاز میکنم:
  «اگر چنانچه آمریکا شاه مخلوع را به ایران تحویل دهد و دست از جاسوسی ضد نهضت ما بردارد ، راه مذاکره در موضوع بعضی از روابطی که به نفع ملت است ، باز میباشد» ( صحیفه ی امام ج 11 ص 53-54)
  اصولا به اعتقاد این جانب نگاه های تک قسمتی و مقطعی به سخنان و نظرات بزرگان نه تنها نمیتواند راهگای مشکلات ما باشد از قضا میتوانند خود سببی باشد در گمراهی ما.
  بزرگنمایی قسمتی از سخنان افرادی چون حضرت امام برای رسیدن به اهداف ایدئولوژیک چندان کار پسندیده ای نیست کمااینکه در آستانه ی انقلاب اسلامی نیز گروهک هایی چون مجاهدین خلق با بزرگنمایی آیات جهادی قرآن و نادیده گرفتن سایر آیات سعی در پیش برد اهداف خود داشتند. مقصود نگارنده از این مطلب طرفداری از جناح خاصی نیست و این مقصود را دنبال میکنم که اصولا برای اثبات نظر خویش نباید از نظرات بزرگان سوء استفاده کرد و به طریق اولی نباید آن را چونان پتکی بر سر تفکر مقابل خود کوبید.
  در فرمایش های جناب عالی صحبت از این شد که حیات دولت آینده منوط به توافق هسته ای است که سخنی صحیح میباشد و میتوان آن را این گونه تکمیل کرد که حیات دولت علاوه بر توافق ، به تاثیر توافق در زندگی روزمره ی مردم بستگی دارد ، اما این که این سخن را طوری بیان کرد که دولت از ترس حفظ خود و از سر اجبار با آمریکا برسر میز مذاکره نشسته قابل بررسی است . مطمئنا هر دولتی که نتواند خدمتی ملموس به مردم ارائه دهد باید منتظر پایان حیات خود باشد اما این بدان معنی نیست که از هر طریقی به حفظ جان پرداخت و دولت حاضر نیز به فرض اینکه پای خود را از خط قرمزها فراتر گذارد مطمئنا مورد برخورد قرار میگیرد و تشریعا و تکوینا اختیار عبور از خط قرمز ها را ندارد و نگرانی به جای شما از این بابت به نظر بنده بی جاست زیرا اصولا دولت توان چنین کاری را ندارد.
  مطلب دیگری روح کلام شما برداشت میشد و شاید ناخودآگاه در کلام شما تجلی یافته بود ترس از پیروزی مذاکرات است که مطمئنا به ضرر جناح مقابل تمام خواهد شد و این یعنی نقطه ی اوج بدبختی ما در سیاست. متاسفانه در دیدگاه های این چنینی هدف خدمت به مردم مسلمان ایران نیست و کسب قدرت و حاکمیت به عنوان هدف اصلی قرار میگیرد و خدمت به خلق میشود یک کوچه ی فرعی. آیا ترس شما از به نتیجه رسیدن مذاکرات را نمیتوان این گونه تفسیر کرد؟ مطمئنا تفسیر رادیکال شما از مذاکرات پاسخ رادیکال تری را میطلبد. بهتر است در نظرات خود تجدید نظر اساسی کنید و ساختار فکری خود را از هر گونه تعصب بیجا پاک کنید و با بصیرت کامل در جهت راه حق محکم حرکت کنید.
  عذرخواهی میکنم اگر عرایض این بنده ی حقیر موجب ناراحتی شما شد، مثل همیشه آرزوی بهترین ها را برایتان دارم.
  سعید یاری- دانشجوی کارشناسی حقوق دانشگاه تهران

  قالب های زیبا برای بلاگ بیان

  قالب بازی - تاریخی - عاشقانه - سایت های دانلود - شخصی - مذهبی

  گروه فانوس تم

  fanoostheme.blog.ir
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی